Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMy las razem z Prezydentem RP

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem,
które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.
Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.
Przyłączając się do tegorocznej akcji „Sprzątania Świata” z Prezydentem RP Andrzejem Dudą Nadleśnictwo Komańcza informuje, że w dniu 20 września 2019 r. przeprowadzi skierowaną do społeczeństwa akcję pod nazwą „#sprzątaMY”. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

W dniu 20.09.2019 r. w godzinach 9:00-12:00 akcja ta zostanie przeprowadzona wzdłuż dróg nadleśnictwa w Leśnictwie Dołżyca oraz wzdłuż drogi leśnej Rzepedź-Prełuki (Leśnictwo Turząńsk).  Zbiórka młodzieży szkolnej (powyżej 12 lat) i osób dorosłych chętnych do wzięcia udziału w akcji przy Szkole Podstawowej w Komańczy oraz obok Ośrodka Zdrowia w Rzepedzi o godzinie 9:00. W tym miejscu będą wydawane worki i rękawiczki. Odbioru zebranych śmieci złożonych wzdłuż dróg dokona Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Komańczy.
Koordynatorami akcji i osobami do kontaktu z ramienia nadleśnictwa są:


1.    Leśniczy Zenon Podgórny – tel. 504 139 133
2.    Podleśniczy Janusz Kuzio – tel. 519 345 956
Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji #sprzataMy!