Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Drwala

W dniu 12 listopada przypada Światowy Dzień Drwala. To jeden z najbardziej ciężkich i najmniej docenianych zawodów świata, choć mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele do rozwoju cywilizacyjnego ludzkości wnieśli i wnoszą drwale.

O pracy tych leśnych ludzi napisano w wielu książkach, zrealizowano kilka filmów. Sugestywny opis pracy huculskich drwali w górskich lasach znajdujemy w Vincenzowskim cyklu literackim „Na wysokiej połoninie”. Tę tematykę w różnych kontekstach porusza też „Siekierezada” Edwarda Stachury, „Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma, czy kryminał „Drwal” Michała Witkowskiego. Warto przypomnieć, że jako drwal pracował niegdyś Abraham Lincoln, jeden z najsłynniejszych prezydentów USA, ponoć właśnie w lesie, „rozmawiając z drzewami” szlifował swe umiejętności wielkiego oratora. Tej ciężkiej pracy dla potrzeb medialnych „zakosztowało” kilka znanych VIP-ów, w tym mistrz boksu Przemek Saleta.

W Ameryce czy w Europie zachodniej spotkać można pomniki słynnych drwali. W Polsce - najładniejszy i jednocześnie podwójny pomnik, ma Jaworzno, swą nazwę zawdzięczające właśnie drwalom. Na jednym z rond dojazdowych do centrum uwagę zwraca potężna figura rębacza z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie oczekuje go kolega. Dwaj drwale znajdują się też w herbie Jaworzna. Z kolei w śląskich Żędowicach można zobaczyć drewnianą statuę drwala, a przedstawiciel tego zawodu widnieje też na historycznej pieczęci tej miejscowości.

Dziś drwale zajmują się wykonawstwem wszelkich prac leśnych, nie tylko z zakresu pozyskania drewna. Specyficznym rodzajem tej profesji jest drwal arborysta, pracujący nawet na wysokościach wśród konarów i zajmujący się pielęgnowaniem pojedynczych drzew.

Co roku organizowane są zawody drwali na różnych szczeblach. W Bieszczadach odbywają się one podczas Dnia Żubra i w czasie targów AGROBIESZCZADY. Organizatorem tego typu zawodów jest również Nadleśnictwo Komańcza, a udział w nich bierze czołówka podkarpacka ludzi, wykonujących ten zawód na co dzień.

 

Tekst: Edward Orłowski