Asset Publisher Asset Publisher

"Duszatyńskie Zwiezło" i VII Zawody Drwali

W sobotę 6 maja 2017 r. w ramach lokalnej imprezy pod nazwą "Duszatyńskie Zwiezło", związanej z obchodami 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60-tej rocznicy utworzenia rezerwatu przyrody „Zwiezło", rozegrano VII Zawody Drwali - Operatorów Pilarek Komańcza 2017, zorganizowane przez Nadleśnictwo Komańcza, ZAKŁAD USŁUGOWO - HANDLOWY "SKASKI" Beata i Janusz Kowalscy w Nowym Łupkowie i firmę KLAR Dariusz Łach w Radoszycach.

Oprócz głównych organizatorów sponsorami zawodów byli między innymi: Tech-Mot S. C. Kazimierz Wolan i Bartłomiej Błażowski autoryzowany przedstawiciel STIHL w Zagórzu, MAKITA Sp. z o. o. regionalny koordynator sprzedaży - Zbigniew Kogut, Zakład Obsługi Leśnictwa TAGART w Tarnobrzegu, STANGER Artur Kurz Sp. z o.o., FIRMA TRANSPORTOWO BUDOWLANA Krzysztof Huta w Odrzechowej, GOSPODARSTWO ROLNE ,USŁUGI LEŚNE, HANDEL, TRANSPORT Marek Łach w Radoszycach, BOLTRAK – produkcja wyrobów tartacznych Bolesław Kułak w Czystogarbie i BHP NAWIGATOR USŁUGI WYSOKOŚCIOWE Jan Grochmal w Krośnie.

Do rywalizacji na najlepszego operatora pilarki ostatecznie przystąpiło 13 zawodników. Poszczególne konkurencje prowadzili leśnicy z uprawnieniami sędziowskimi a nadzór nad prawidłowym ich przebiegiem pełnił obserwator z ramienia SPL w Gołuchowie - Dariusz Raczkowski. Zawody w Duszatynie były eliminacjami do zawodów szczebla krajowego, odbywały się zgodnie z regulaminem IALC.
Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach:
1.    Ścinka drzewa (wkopanej dłużycy) i obalanie na cel
2.    Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)
3.    Przerzynka kombinowana kłody na stojakach
4.    Przerzynka kłody na dokładność
5.    Okrzesywanie z "gałęzi" (obcięcie kołków wbitych w otwory kłody).

Miejsce Nr startowy Zawodnik Liczba punktów
WYNIKI KOŃCOWE VII ZAWODÓW DRWALI KOMAŃCZA 2017
1 12 Tomasz Bilski 1549
2 9 Zenon Sobolewski 1543
3 6 Kamil Szarmach 1539
4 11 Andrzej Kraus 1479
5 2 Robert Glazer 1472
6 8 Mateusz Izdebski 1426
7 13 Marek Bagrowski 1421
8 1 Zbigniew Wacławski 1411
9 10 Tobiasz Berger 1360
10 5 Jakub Kowalski 1210
11 4 Dawid Kilian 1188
12 7 Adam Dobreńko 1119
13 14 Jacek Nowicki 700

 

Dodatkowo nagrodzono również zawodników najlepszych w każdej z pięciu konkurencji:
•    ścinka drzew - zwyciężył Tobiasz Berger,
•    wymiana piły łańcuchowej - zwyciężył Tomasz Bilski,
•    przerzynka kombinowana - zwyciężył Tomasz Bilski,
•    przerzynka na dokładność - zwyciężył Kamil Szarmach,
•    okrzesywanie - zwyciężył Jakub Kowalski.

Udekorowania zwycięzców i wręczenia nagród dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza Piotr Łański wraz z wójtem Gminy Komańcza Stanisławem Bielawką.

Nadleśnictwo Komańcza jak co roku na swoim stoisku edukacyjnym przygotowało wiele niespodzianek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach proponowanych atrakcji znalazły się m. in.: konkurs plastyczny pt. ,, Duszatyńskie jeziorka - okiem juniorka" - nawiązujący do tematyki jubileuszu Jeziorek Duszatyńskich, koło fortuny sprawdzające wiedzę leśną uczestników, ekspozycja łowiecko-leśna, zabawa polegająca na zgadywaniu odciśniętych na piasku tropów zwierzyny leśnej, rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew po pędach ulistnionych, ,,Leśna skrzynia skarbów" - konstrukcja, która pozwoliła odkrywać naturę poprzez dotyk. Poza grami statycznymi, uczestnicy mogli zażyć nieco ruchu na świeżym bieszczadzkim powietrzu, a to za sprawą chusty animacyjnej. Ponad to można było sprawdzić swoją celność, rzucając np. szyszkami czy orzechami do specjalnie przygotowanego drzewa, zawierającego wiele dziupli.

W trakcie przerw w zmaganiach drwali, dla publiczności zorganizowano konkursy sprawnościowe: przerzynkę piłą ,,moja - twoja", a także wspinaczkę na pal drewniany osadzony w ziemi. Każda z konkurencji cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie zabrakło także upominków i nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Komańcza i sponsorów.
Mocniejszych wrażeń uczestnikom imprezy dostarczyła tyrolka i pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP Wiśniowa, który umożliwił Wójt Gminy Wiśniowa.

Równolegle z toczącymi się zawodami drwali, odbywał się bieg półmaraton górski ,,TROPEM ŻBIKA PO ZWIEZIONEJ GÓRZE" na dystansie 21 km 300 m, bieg ,,Duszatynek" o długości 5 km 725 m, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sportowo - Rekreacyjne ,,Żbik - Komańcza" oraz marsz w ramach ZLOTU GWIEŹDZISTEGO PTTK do Jeziorek Duszatyńskich. Biegaczy nie odstraszyły trudne warunki atmosferyczne, bowiem w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników. Punktem kulminacyjnym było spotkanie przy górnym jeziorku, gdzie przybyło mnóstwo turystów, którzy dobrze znają bieszczadzkie szlaki. Można było tam wysłuchać opowieści Edwarda Orłowskiego o powstaniu Jeziorek Duszatyńskich i utworzeniu rezerwatu "Zwiezło" pod Chryszczatą, a także otrzymać nowa mapę turystyczną Nadleśnictwa Komańcza i okolicznościową broszurkę. Wspólne spotkanie było umilone koncertem gitarowym "Dla jeziorek" oraz wspomnieniami z dawnych rajdów turystycznych w te strony.

Dodatkowe atrakcje podczas imprezy zapewniła Gmina Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. Były to: przedstawienie ,,Biesy i Czady", występ zespołu ,,BEZ ZOBOWIĄZAŃ", a także koncert gwiazdy wieczoru: ,,Orkiestry Św. Mikołaja".
Gminę promowało również stoisko "Stowarzyszenie 50+" , a także lokalni artyści (rzeźbiarze, malarze).

W trakcie zawodów reklamowały się również firmy sprzedające sprzęt oraz narzędzia służące do pracy w lesie tj. DANROL, MAKITA, STIHL.
Prowadzącym Zawody Drwali był Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko a relacje na żywo prowadziły lokalne media: "Polskie Radio Rzeszów" i "TVP 3 Rzeszów".
Nad bezpieczeństwem przebiegu imprezy czuwała firma Impel Security z Rzeszowa.

 

Zdjęcia: P. Królikowski, P. Trzaska

Film 110 lat Jeziorek Duszatyńskich

resources-to-get