Asset Publisher Asset Publisher

III Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

III rajd Śladami Dwóch Kardynałów, 3 sierpnia 2013r.

PLAKAT

Pan Stefan

W tym roku nasz rajd dedykujemy pamięci Pana Stefana Kosiarskiego, który dwukrotnie uczestniczył w porannym powitaniu uczestników beskidzkiego marszu. Pan Stefan odszedł od nas w wieku 89 lat w styczniu tego roku.

Pan Stefan Kosiarski był przez niemal 50 lat mieszkańcem Pastwisk, przez lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora Ośrodka w Odrzechowej, a w latach 70. poprzedniego stulecia zawarł przyjaźń z kardynałem Karolem Wojtyłą. Pan Stefan to przede wszystkim świadek i uczestnik historii najnowszej Polski, przemian, które zachodziły na naszej ziemi, a przez swą niezwykłą, choć skromną osobowość, to postać dla naszej okolicy kultowa.

Pan Stefan to po pierwsze wielki polski patriota, żołnierz Armii Krajowej, leśnik z wykształcenia, zakochany w Polsce po uszy, w jej historii, tradycji, literaturze, obyczajach, głęboko i poważnie wierzący chrześcijanin. Pan Stefan, Polak do szpiku kości, a przy tym naturalny Europejczyk, tak jak powinno to być udziałem wszystkich Polaków, choć niestety nie jest. Pan Stefan był świadom, że jest dziedzicem wspaniałej europejskiej cywilizacji, a Jego znajomość łaciny, deklamowanie tekstów Juliusza Cezara czy Wergiliusza była świadectwem zakorzenienia Pana Stefana w łacińskiej Europie oraz rozumienia głębokich, kulturowych związków polsko-europejskich.

Jego przyjaźń z Ks. kard. Karolem Wojtyłą nie była przypadkowa, z Karolem Wojtyłą – wielkim Polakiem i wielkim Europejczykiem. Łączyło ich nie tylko umiłowanie Polski i dojrzale rozumienie polskich dziejów, ale także przeświadczenie o konieczności mocnego ulokowania naszego kraju w Europie, w jej politycznych i gospodarczych instytucjach. Nie mieli wątpliwości, że Polska będzie tym mocniejsza, tym bardziej bezpieczna, im głębiej zakorzeniona w Europie. Toczyli długie rozmowy o Polsce tu, nad górnym Wisłokiem i w Watykanie, dokąd były ksiądz kardynał, a potem Ojciec Święty zapraszał Pana Stefana, wtedy już Amico Santo Padre.

Pan Stefan był także znany z umiłowania beskidzkiej przyrody, z podziwu i szacunku dla niej oraz odczuwania jej zbawiennego wpływu na nasze zdrowie, psychikę i osobowość. Opowiadał o niej często Karolowi Wojtyle i Janowi Pawłowi II. Cieszmy się jak obaj wielcy Kardynałowie oraz Pan Stefan naszą beskidzką przyrodą, ale zarazem szanujmy ją i ceńmy, jak ceni się rzadkie skarby. Wreszcie, Pan Stefan to wielkie serce, otwartość na drugiego człowieka, przyjacielskie, szczere nastawienie wobec każdego przychodzącego. A przy tym – jakie poczucie humoru, gotowość do recytacji wierszy, śpiewania tak patriotycznego jak krotochwilnego, opowiadania anegdot, wspomnień o chwilach górnych i durnych, o własnych słabościach i przygodach, a także przyjemność w smakowaniu bądź legendarnej miodówki Pani Janki (Żony), gruszkówki od naszych południowych przyjaciół Słowaków czy tutejszej tarninówki, byle z umiarem, wyczuciem, jako część przyjacielskiej, wesołej atmosfery.

To najpierw z Panem Stefanem dzieliliśmy się pomysłem tego rajdu i to od niego popłynęło natychmiastowe duchowe wsparcie i dalsza inspiracja. Dzielił z nami radość sukcesu pierwszych rajdów, letnich i zimowych, a po mroźnym narciarskim przemarszu podejmował nas grzanym winem, żartobliwym komentarzem i ogniem w kominku. Odszedł od nas w styczniu tego roku. My pójdziemy z Nim trasą naszego, i bardzo Jego rajdu, który z takim uczuciem dwukrotnie otwierał.

Dzień przed rajdem, o godzinie 17.00, zapraszamy do złożenia kwiatów  i chwili zadumy przy grobie Pana Stefana na cmentarzu w pobliskiej Sieniawie.

W ubiegłym roku, w czasie II rajdu przygotowywane były piosenki, które uświetniły jego zakończenie w Komańczy. W tym roku zachęcamy do przygotowania w trakcie marszu totemów. Mogą nawiązywać do legend, baśni, postaci, ciekawych wydarzeń i miejsc, a nawet wytworów kultury duchowej i materialnej. Jury konkursu wyłoni najciekawsze z nich, a ich autorzy zostaną nagrodzeni.

Komandor rajdu Roman Kuźniar