Asset Publisher Asset Publisher

Najnowsza technika leśna pokazana w Komańczy

W dniu 30 listopada b. r. (sobota) w Komańczy miało miejsce nietypowe spotkanie zorganizowane przez branżowe czasopismo p.n. „Nowa Gazeta Leśna” dla osób interesujących się najnowszą techniką leśną, a także właścicieli firm, których praca i działalność nierozerwalnie związane są z lasem.

Na miejsce zjazdu Komańcza wybrana została nie bez powodu. Tutejsze nadleśnictwo było pierwszym na południu kraju, które przeszło na pełną prywatyzację prac leśnych. Już od ponad 20 lat wszystkie zabiegi i prace w lasach tego nadleśnictwa wykonywane są przez zakłady usług leśnych. Na konferencję do hotelu „Pod Kominkiem" zjechało ponad 100 leśników - specjalistów od mechanizacji prac leśnych, właścicieli i kierowników zakładów usług leśnych (ZUL-i), działających na terenie Podkarpacia, Małopolski, Kielecczyzny i Lubelszczyzny. Wśród gości świata naukowego, zajmującego się mechanizacją leśnictwa, można było dostrzec kilku znanych kierowników i pracowników placówek i instytucji naukowych z prof. dr hab. Tadeuszem Moskalikiem z Katedry Użytkowania Lasu Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie i prof. dr hab. Józefem Walczykiem z Katedry Mechanizacji Prac Leśnych Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Udział wzięli także goście z zagranicy, przedstawiciele firm producentów maszyn do zrywki drewna z Czech, jak również instytutów naukowych i władz leśnych z Ukrainy. Z Dyrekcji Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy przybył Dyrektor Generalny Oleksij Prystaia i Główny Specjalista Jurij Styraniwski. Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Lwowskiego reprezentował prof. Oleg Styraniwski. Wydarzenie swym patronatem objął Edward Balwierczak Dyrektor RDLP w Krośnie, a honory gospodarza pełnił Piotr Łański Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza. W rolę moderatora konferencji wcielił się sam redaktor naczelny miesięcznika „NGL" Rafał Jajor.
W przedstawionych prezentacjach multimedialnych, przygotowanych przez przedstawicieli firm i dealerów pokazano i reklamowano dostępne na rynku najnowsze bogactwo ofert handlowych sprzętu i maszyn leśnych, do transportu drewna oraz wyposażenia niezbędnego dla funkcjonowania zakładów usług leśnych. Ze szczególnie dużym zainteresowaniem oglądano, krótkie filmy reklamowe z pracy i możliwości osiąganych przy pracy przez wielofunkcyjne kombajny zrębowe tzw. Harvestery, a także kolejki linowe do zrywki drewna na terenach trudnodostępnych. Zaprezentowano również oferty znajdujących się w sprzedaży maszyn przydatnych do innych czynności wykonywanych w lasach, a tym samym przydatnych w pracach rolniczych, drogowych, melioracyjnych, wiertniczych, obróbki metali i kamieni, działań  pożarniczych itp.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania oferty sprzedaży firm i dealerów takich jak:
• Profesjonalne Maszyny Leśne, sprzedaż i serwis, Sp. z o. o. - Warszawa
• PGL LP Ośrodek Techniki Leśnej – Jarocin
• UTECH, Maszyny i Urządzenia Techniczne - Opole
• OREGON – O/Gliwice
• BL System – Nowy Sącz
• INTRAC Polska Sp. z o. o. – O/Poznań
• Kompania Leśna Sp. j. – O/Zamość
• FORTIS Technology – Niepruszewo
• LASKOTT Maszyny rolnicze i Leśne – Orawka
• Školni lesni podnik Masarykův les Křtiny, Mendelova univerzita v Brnĕ 
• SWIMER, Tanks & Hoses - Toruń
• BAILDONIT Węgliki Spiekane Sp. z o. o. – Katowice
• HYDROFAST Sp. z o. o. – Białystok
• INDagro, Opony leśne – Czestków.
Sporą frekwencją cieszyły się przygotowane wcześniej stoiska informacyjno-reklamowe, gdzie obsługujący je reprezentanci firm na miejscu udzielali szczegółowych informacji. Swój kącik miało również Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z Gołuchowa, którego reprezentant zachęcał przedstawicieli ZUL-i do zrzeszania się w ramach w tej organizacji. Po debacie, uczestnicy spotkania na przyhotelowym placu w przygotowanych boksach oglądali niektóre przywiezione na miejsce produkty, a nawet  maszyny i ciągniki z usprzętowieniem. Możliwości oraz pracę niektórych maszyn służących do zrywki, załadunku i transportu drewna, a także mechanicznego łupania drewna i zrąbkowania biomasy drzewnej, i utrzymania w należytym stanie dróg leśnych zaprezentowano już w lesie. Spotkanie w Komańczy miało duży walor szkoleniowy.
 
GALERIA ZDJĘĆ:
Fot. Krzysztof Orłowski