Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Drwala.

Co roku 12 listopada przypada Światowy Dzień Drwala. Zawód ten wymaga siły fizycznej i dużego rozsądku. Należy do zawodów, w którym wykonywanie pracy jest niebezpieczne. Do niedawna drwale przedstawiani byli jako mężczyźni z krzepą, ubrani we flanelową koszulę w kratę. Pomimo popularnego stereotypu nie nosi dżinsów i koszuli w kratę, a certyfikowaną odzież roboczą, kamizelkę ostrzegawczą i hełm ochronny. Funkcjonuje też nowa nazwa tego zawodu jako drwal operator pilarki, gdyż większość prac wykonywanych niegdyś piłą ręczną i siekierą, dziś robi się pilarką mechaniczną.

O pracy tych leśnych ludzi napisano wiele książek, byli też bohaterami filmów i sztuk teatralnych. Sugestywny opis pracy drwali z Czarnohory znajdujemy w Vincenzowej „Na wysokiej połoninie”. Tę tematykę w różnych kontekstach porusza też  „Siekierezada albo Zima Leśnych Ludzi” powieść Edwarda Stachury, zekranizowana w 1985 roku z Edwardem Żentarą, odtwórcą głównej roli, czy spektakl teatru telewizji „Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma, z plejadą polskiej czołówki aktorskiej. Warto przypomnieć, że jako drwal pracował niegdyś Abraham Lincoln, jeden z najsłynniejszych prezydentów USA, ponoć właśnie w lesie, „rozmawiając z drzewami” szlifował swe umiejętności wielkiego oratora.    W Ameryce czy w Europie zachodniej spotkać można pomniki słynnych drwali. Są i w Polsce - najładniejszy i jednocześnie podwójny pomnik, ma Jaworzno, swą nazwę zawdzięczające właśnie drwalom. Na jednym z rond dojazdowych do centrum uwagę zwraca potężna figura rębacza z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie oczekuje go kolega. Dwaj drwale znajdują się też w herbie Jaworzna. Z kolei w śląskich Żędowicach można zobaczyć drewnianą statuę drwala, a przedstawiciel tego zawodu widnieje też na historycznej pieczęci tej miejscowości. Współcześnie wielkie sieci barów szybkiej obsługi prześcigają się w serwowaniu sytych kanapek, reklamując je jako „burgery drwala”, a w jednej z bieszczadzkich miejscowości turystycznych nazwę „Siekierezada” nadano jednemu z lokali gastronomicznych. Dziś drwale zajmują się wykonawstwem wszelkich prac leśnych, nie tylko z zakresu pozyskania drewna; sadzą las, zbierają nasiona, pracują w szkółkach leśnych, pielęgnują leśne uprawy.

Dla podkreślenia rangi tego zawodu w Nadleśnictwie Komańcza co roku organizowane są zawody drwali motorniczych, a zwycięzca zgarnia cenne nagrody i ma zapewniony awans do rozgrywki krajowej. Od kilku lat stałym punktem zawodów jest wręczanie przez organizatorów imprezy dwóch pamiątkowych Statuetek „Siekier” - w uznaniu za popularyzację zawodu drwala i wspieranie braci leśnej. W 2023 roku takimi statuetkami uhonorowano Edwarda Orłowskiego z Komańczy i Dariusza Łacha z Radoszyc.     

Wszystkim drwalom, w dniu ich święta, serdeczne życzenia – Darz Bór!


                                                                                                                   Tekst: Edward Orłowski