Asset Publisher
Jubileusz 100-lecia Harcerstwa w Bieszczadach
W niedzielę 11 sierpnia harcerze z całego kraju świętowali 100-lecie Harcerstwa w Bieszczadach na terenie Nadleśnictwa Komańcza.
,,Las nam użycza swojej gościny (…)” tak jest od ponad 100 lat działalności harcerstwa w Polsce. Lasy Państwowe pełnią wiele funkcji: produkcyjną dostarczając drewno dla społeczeństwa, ochronną dbając o cenne ekosystemy, a także społeczną. To właśnie z tej ostatniej korzystają systematycznie harcerze, traktując las, jako miejsce rekreacji i wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Na terenie Nadleśnictwa Komańcza od ponad 30 lat znajduje się chętnie odwiedzana i prężnie działająca Stanica harcerska Hufca ZHP Krosno w Woli Michowej.
Nadszedł czas, aby uczcić 100-letnią obecność harcerzy w Bieszczadach. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Chorągiew Podkarpacka Związku Harcerstwa Polskiego we współpracy: ze środowiskami harcerskimi z całej Polski, które obozowały lub obozują w Bieszczadach, z Muzeum Harcerstwa w Warszawie, z Województwem Podkarpackim, które wsparło Jubileusz swoim grantem, z bieszczadzkimi samorządami lokalnymi oraz z Lasami Państwowymi, które są głównym partnerem Związku Harcerstwa Polskiego w naszym kraju.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele filialnym w Woli Michowej ku pamięci bieszczadników, którzy odeszli na „niebieskie połoniny”. Następnie uczestnicy udali się na Harcerski Festiwal i Jarmark na wzgórze w Woli Michowej. Nadleśnictwo Komańcza z wielkim entuzjazmem zaangażowało się w obchody jubileuszu 100-lecia ZHP w Bieszczadach, organizując stoisko edukacyjno–promocyjne. Jedno z praw harcerskich mówi o tym, że harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać. Dlatego stoisko Lasów Państwowych było oblegane przez młodych ludzi żądnych wiedzy na tematy związane z rodzimą fauną i florą. Nadleśnictwo Komańcza w ramach jubileuszu przygotowało wiele atrakcji z cennymi nagrodami, m.in. konkurs plastyczny ,,Harcerstwo i las jest w nas”, leśny wyścig po wiedzę, można też było się sprawdzić w roli leśniczego podczas odbiórki drewna. Dodatkowo harcerze ścigali się w budowaniu drewnianej wieży na czas, rozpoznawali gatunki drzew leśnych, rodzaje drewna, tropy zwierząt czy też sprawdzali swoje zmysły w zabawie ,,Leśna skrzynia skarbów”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt leśnych w skali 1:1 oraz tablice pokazujące jak zmieniała się lesistość w Krainie Karpackiej z 32% w 1930 r. do 60,3% w 2013 r. Nie zabrakło ciekawych opowieści i wielu anegdot związanych z wędrówkami i obozowaniem na terenie Nadleśnictwa Komańcza. Spotkanie uświetnił jubileuszowy koncert „WOŁOSATEK”, które w tym roku obchodzą swoje 50-lecie.
Obecnie harcerstwo przeżywa prawdziwy renesans, ale jego historia sięga okresu zaborów. W Galicji pierwsza drużyna powstała już w 1910 r. we Lwowie. Natomiast pierwsze zorganizowane obozy w Bieszczadach odbywały się tu już w latach 20-tych ubiegłego wieku i przez cały okres międzywojenny. Z informacji źródłowych wiadomo, iż w 1933 r. harcerze z Brzozowa rozbili obóz w Maniowie koło Łupkowa, a w roku 1938 Hufiec Rzeszów zorganizował zgrupowanie obozów w Komańczy. Po II wojnie światowej, w latach 50-tych, harcerze powrócili w Bieszczady, formując grupę HALMS – Harcerską Akcję Letnią Młodzieży Starszej. Uczestnicy obozów pomagali mieszkańcom zagospodarować noszące ślady walk tereny remontując drogi, wąskotorówkę, prowadząc punkty medyczne i zielone przedszkola. Na szeroką skalę rozwinięto te działania ogłaszając w 1974 r., a więc dokładnie 50 lat temu, Operację Bieszczady-40, dzięki której powstały dziesiątki stanic, a pod bieszczadzkie połoniny zjechały tysiące harcerzy.
Szanownym Jubilatom – Drogim Harcerzom Nadleśnictwo Komańcza życzy satysfakcji z podejmowanych wyzwań i działań, radości czerpanej z pomocy bliźniemu, wielu przebytych kilometrów po leśnych szlakach oraz radości z eksplorowania polskiej przyrody!
Tekst: Karolina Stanikowska
Fot: Wiktoria Kotulak