Lista aktualności
SZKOLENIE DLA STAŻYSTÓW Z ZAKRESU TECHNOLOGII, PRZEROBU, KLASYFIKACJI DREWNA ORAZ ISTOTNEGO WPŁYWU WAD NA WYTWARZANY SUROWIEC DRZEWNY.
Już po raz kolejny w Firmie Nowy Styl w Zakładzie Przemysłu Drzewnego w Rzepedzi pod opieką leśniczego Grzegorza Petryk i kierownika Wydziału Produkcji Wstępnej Roberta Romaniuka odbyła się wizyta stażystów będących na stażu w Nadleśnictwie Komańcza.
W ZPD Nowy Styl przyszli pracownicy Służby Leśnej poznali technologię przerobu surowca drzewnego - półfabrykaty i wyroby gotowe, oraz jak ważna jest dobra klasyfikacja drewna wielkowymiarowego (znaczący wpływ wad drewna, które obniżają jakość surowca do dalszej produkcji).
Zwiedzanie zakładu odbywało się według określonego poniżej harmonogramu:
- Zapoznanie się z zasadami BHP obowiązującymi na terenie ZPD w Rzepedzi - pokaz multimedialny oraz podczas zwiedzania zakładu.
- Oddział Przygotowania Produkcji – zapoznanie z wykazem i Specyfikacją Materiałów Tartych używanych do produkcji elementów z drewna litego. Omówienie wad materiałów tartych i odniesienie ich do klasyfikacji surowca drzewnego w lesie.
- Oddział Płyt Kompozytowych – pokazanie możliwości wykorzystania odpadów poprodukcyjnych (zrębek i odpadu tapicerskiego) do produkcji siedzisk (krzesła barowe).
- Oddział Łuszczenia Drewna – w pierwszej części wizyta na składzie surowca drzewnego – omówienie jakości surowca sklejkowego oraz surowca w klasach tartacznych, które można wykorzystać do produkcji łuszczki. Zwrócenie uwagi na wady drewna, które obniżają jakość surowca drzewnego przeznaczonego na łuszczkę i odniesienie ich do klasyfikacji surowca drzewnego w lesie.
W drugiej części zapoznanie z procesem produkcji łuszczki - hydrotermiczna obróbka drewna, manipulacja wyrzynków, łuszczenie, suszenie łuszczki, konfekcjonowanie, formatowanie, pakowanie i magazynowanie. Zapoznanie ze Specyfikacją Wymagań Jakościowych Łuszczki.
- Wydział Drewna Litego – przegląd procesu produkcyjnego wyrobów produkowanych z drewna litego. Wizyta na gięciarni (pokaz gięcia łaty do wyrobu podłokietników).
- Wydział Procesów Końcowych – pierwsza część na Oddziale Montażu (pokazanie montażu krzeseł), druga część na Oddziale Lakierni – zapoznanie się z procesem bejcowania i procesem lakierowania wyrobów.
- Wydział Elementów Gięto Klejonych - przegląd procesu produkcyjnego wyrobów produkowanych z łuszczki. Pierwszy etap na Oddziale Klejenia (formowanie i wygrzewanie wyprasek sklejkowych). Omówienie wpływu wad łuszczki na wygrzewane formatki. Drugi etap na Oddziale Obróbki Maszynowej – pokazanie procesu produkcyjnego na maszynach CNC oraz na obrabiarkach ręcznych.
- Magazyn Wyrobów Gotowych – pokazanie magazynu i procesu wysyłki wyrobów oraz omówienie certyfikacji drewna.
- Podsumowanie wizyty w zakładzie.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Petryk