Lista aktualności Lista aktualności

wyniki XI ZAWODÓW DRWALI –OPERATORÓW PILAREK KOMAŃCZA 2023

Tegoroczną imprezę kulturalno-rekreacyjną pod nazwą IX Dni Nowego Łupkowa uświetniły organizowane przez Nadleśnictwo Komańcza XI Zawody Drwali Operatorów Pilarek Komańcza 2023. W szranki stanęło 15 zawodników, drwali-motorniczych z całej Polski, w tym kilku utytułowanych zajmowaniem czołowych lokat na podobnych zawodach wyższej rangi.

 

Organizatorami tej spektakularnej rywalizacji były Nadleśnictwo Komańcza, ZUH „SKASKI” Beata Kowalska w Nowym Łupkowie, Sołectwo Nowy Łupków, przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy, OSP w Nowym Łupkowie i Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne „Żbik” Komańcza. Specjalną oprawą wydarzenia były występy zespołu sygnalistów leśnych „Echo Karpat” z Krosna.                                                                        

W trakcie trwania zawodów na przybyłych gości czekało sporo atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Pod kilkoma namiotami Nadleśnictwo Komańcza wystawiło stoisko promocyjno-edukacyjne na którym były m.in.: koło fortuny sprawdzające wiedzę leśną, ekspozycja drewnianych sylwetek zwierząt leśnych, „skrzynia śladów” do zabawy polegającej na zgadywaniu odciśniętych na piasku tropów zwierzyny leśnej, sensoryczna ścieżka odczuć zmysłów dla chodzących boso, kącik „Drewno jest z lasu” z wyrobami z drewna i składanym domkiem z bajki dla dzieci oraz stanowiskiem do rozpoznawania rodzimych gatunków drzew po pędach ulistnionych, a także tzw. „Leśna skrzynia skarbów”. Jako nagrody i upominki dla uczestników gier i zabaw rozdawano gadżety i wydawnictwa edukacyjne oznakowane logiem LP i „Dobre z lasu”, w tym również otrzymane z CILP w Warszawie. Niezależnie od tego trwały konkursy: plastyczny o lesie, przerzynki kłód piłą ręczną „moja-twoja”, wspinaczki na pal po fanty, zbijania budek lęgowych dla ptaków itp. Na pamiątkę można było sfotografować się  pod bramą „Dla przyrody miłośnika – zawód leśnika” lub otrzymać krążek drewna z przybitym okolicznościowym oznacznikiem zawodów drwali. Wystawione podczas imprezy stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych, było bogatsze o nowe atrakcje, których zakup dofinansowany został przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie. Wśród nowych pomysłów dofinansowanych przez CILP, realizowanych na stoisku LP było obdarowywanie uczestników wydarzenia przygotowanymi, zakupionymi wydawnictwami, o tematyce szerokiego wykorzystywania darów lasu (tytuły: Dobre z lasu, Dzika kuchnia, Zbieramy grzyby, Zioła polskie itp). Innym leśnym akcentem podczas tego wydarzenia, gdzie przewijały się liczne grupy ludzi, było kulinarne stoisko namiotowe „Dobra z lasu” z potrawami i przetworami przyrządzonymi z produktów pochodzenia leśnego. Na zamówienie nadleśnictwa, namiot promocyjno-wystawowy wystawił rzeszowski sklep z marką „Dobre z lasu”, prowadzony przez ZPM „Kabanos” w Przecławiu. Na stoisku były prezentowane i rozdawane wyroby z „dziczyzny”       z możliwością ich degustacji, mieszanki herbatek i mikstury ziołowe, grzyby, soki i syropy z owoców runa leśnego, miody i nalewki, wyroby rękodzieła wikliniarskiego itp. Na stoisku można było posilić się porcją upieczonego i krojonego dzika.                                                       

Stoisko z marką „Dobre z lasu” pod względem promocji „dziczyzny” wspomagane było przez podobne stoisko wystawione przez zaprzyjaźnione miejscowe Koło Łowieckie „Knieja” w Komańczy, na którym można było degustować wyroby wędliniarskie z „dziczyzny”, również skosztować pieczonego dzika, a także wypić i ocenić nalewki leśne, sporządzone przez miejscowych myśliwskich pasjonatów.                                                                              

Przybyłe tłumy mieszkańców gminy i turystów, potwierdzały duże zainteresowanie imprezą, która odpowiednio wcześniej została rozpropagowana w lokalnych mediach społecznościowych (strony internetowe, prasa lokalna, regionalne media radio, telewizja).   W dniu imprezy 15 lipca 2023 r. (sobota) już od godz. 09:00 po oficjalnym otwarciu, „ryk” pilarek oznajmił rozpoczęcie zawodów. W pięciu konkurencjach: ścinka drzewa (osadzonej w ziemi dłużycy) i obalanie na cel, wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego), przerzynka kombinowana kłody na stojakach, przerzynka kłody na dokładność i okrzesywanie z „gałęzi" udział wzięło 15 zawodników z polskiej czołówki. Najbardziej widowiskowymi konkurencjami były ścinka drzew i okrzesywanie kłód tzw. „jeży”.                                   

Na koniec rywalizacji po podsumowaniu osiągnięć każdego z drwali ogłoszono, że I miejsce zajął Tomasz Bilski z Nadleśnictwa Rymanów, II miejsce przypadło Kamilowi Szarmachowi z Technikum Leśnego w Tucholi, zaś III Zenonowi Sobolewskiemu z Nadleśnictwa Jarosław. Udekorowania zwycięzców i wręczenia cennych nagród  dokonał nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza Piotr Łański wraz Piotrem Uruskim posłem z Sanoka i Zdzisławem Lemcio sołtysem wsi Nowy Łupków oraz przedstawicielami sponsorów. Każdy z uczestników zawodów otrzymał pamiątkową nagrodę i zestaw osobistego wyposażenia i narzędzi przydatnych do pracy w lesie. Chętnych nie brakowało do uczestnictwa w rajdzie rowerowym „Śladami Wielkiej Wojny”, przejażdżki konnej oraz do dmuchanych zjeżdżalni i pokazów łucznictwa. W trakcie zawodów na swoich stoiskach prezentowały się firmy sprzedające sprzęt oraz narzędzia służące do pracy w lesie, sprzęt pomiarowy, odzież i obuwie robocze. Oblegane było również stoiska kół gospodyń wiejskich, na których panie częstowały potrawami jadła regionalnego. Walor edukacyjny miał też pokaz ratownictwa drogowego z użyciem specjalistycznego sprzętu ratowniczego, zaprezentowany przez miejscowe jednostki straży pożarnej OSP oraz pokaz sztuk walki i samoobrony zaprezentowany przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Późnym popołudniem rozpoczął się magiczny festiwal artystyczny, w trakcie którego zaprezentowały się zespoły lokalne, jak: Zespół SENIOR i zespół Łem-My z Komańczy. Wystąpiły również zespół Spiwanka z Mokrego. Gwiazdami wieczoru byli Jerzy Krupa i DJ MUSICTAO.                                                                                                                         Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Centrum Informacyjnemu LP, zakładom usług leśnych oraz pomniejszym darczyńcom i sponsorom, bez których oprawa i atrakcje tego wydarzenia nie byłyby tak bogate.                           

Tekst:  Edward Orłowski

Zdjęcia: Grzegorz Łukacijewski