Wydawca treści
ORGANIZACJA NADLEŚNICTWA
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Strukturę nadleśnictwa stanowią: biuro nadleśnictwa (działy, samodzielne stanowiska pracy) oraz leśnictwa (15).
Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności nadleśnictwa na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią pełną odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.
Dział Gospodarki Leśnej – kierowany przez zastępcę nadleśniczego. Do zadań Działu w szczególności należy realizacja zadań z zakresu nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa, zagospodarowania, użytkowania i urządzania lasu i edukacji leśnej oraz obsługę internetowych portali (w tym BIP).
Zastępca nadleśniczego w szczególności nadzoruje i prowadzi sprawy związane ze sprzedażą drewna, obrotem materiałowym, a także dotyczące stanu posiadania, ewidencji lasów i gruntów oraz ich udostępniania.
Dział Finansowo-Księgowy – kierowany przez głównego księgowego. Do zadań Działu w szczególności należy: wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej nadleśnictwa, kontroli poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych nadleśnictwa, terminowe egzekwowanie należności i regulowanie zobowiązań, prowadzenie kasy nadleśnictwa, rachunkowości, kontrola formalno-rachunkowa, sprawozdawczość i analiza finansowo-księgowa.
Główny Księgowy opracowuje regulamin kontroli wewnętrznej i obiegu dokumentów w nadleśnictwie, projekty przepisów wewnętrznych wydanych przez nadleśniczego, dotyczących zasad prowadzenia rachunkowości, zasad przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji, zestawia plany finansowo-gospodarcze.
Dział Administracyjno-Gospodarczy – kierowany przez sekretarza. Do zadań Działu w szczególności należy realizacja zadań wynikających z całokształtu zagadnień obejmujących pełną obsługę administracyjną nadleśnictwa: prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem (w tym również sortów mundurowych i BHP), remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem i jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i budowli, podatkami lokalnymi, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej, prowadzeniem spraw związanych z inwentaryzacją składników majątkowych nadleśnictwa, prowadzeniem i nadzorem całokształtu zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SIP oraz ochroną danych osobowych.
Sekretarz jest odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa
Posterunek Straży Leśnej – kierowany przez komendanta. Do zadań Posterunku w szczególności należy: prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzaniem sprawozdawczości w tym zakresie, prowadzenie magazynu broni oraz spraw związanych z zakresem obronności i spraw niejawnych.
Inżynierowie Nadzoru prowadzą kontrolę funkcjonalną w nadleśnictwie w zakresie prawidłowości i terminowości wykonywania czynności gospodarczych oraz wydają zalecenia w trybie określonym przez nadleśniczego. Współpracują z zastępcą nadleśniczego w sprawach dotyczących planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych w nadleśnictwie. Prowadzą sprawy związane z inicjowaniem lub wdrażaniem innowacji.
Samodzielne stanowisko ds. pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla pracowników PGL LP oraz innych unormowań prawnych obowiązujących w tym zakresie. W szczególności zobowiązane jest do prowadzenia: ewidencji osobowej, spraw związanych z przepisów o ubezpieczeniach społecznych, ustalaniem i naliczaniem płac pracowników nadleśnictwa, szkoleniami pracowników oraz przyjmowaniem i ewidencjonowaniem skarg i wniosków.
Stanowisko ds. ochrony informacji niejawnych – za realizację zadań obronnych i właściwą ochronę informacji niejawnych w nadleśnictwie odpowiada nadleśniczy. Zadania te wykonuje przy pomocy pracownika prowadzącego sprawy obronne, ochronę informacji niejawnych i kancelarii niejawnej nadleśnictwa – starszego strażnika leśnego pełniącego obowiązki Komendanta Posterunku Straży Leśnej.
Stanowisko ds. BHP koordynuje całokształt spraw związanych z przestrzeganiem zasad i przepisów BHP w Nadleśnictwie Komańcza zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Zadania z zakresu BHP prowadzone są przez starszego specjalistę ds. ochrony lasu i określone są w odrębnym zakresie czynności. W zakresie BHP pracownik podlega bezpośrednio nadleśniczemu.
Leśnictwo kierowane jest przez leśniczego. Leśniczy odpowiedzialny jest za całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, z ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem. Podporządkowany jest bezpośrednio zastępcy nadleśniczego. Leśniczy wykonuje swoje zadania przy pomocy podleśniczego, który mu bezpośrednio podlega. Leśniczy do spraw łowieckich prowadzi gospodarkę łowiecką i nadzoruje kwaterę myśliwską.
Szczegółowe informacje dotyczące działalności Nadleśnictwa Komańcza dostępne są w Regulaminie organizacyjnym zamieszczonym na stronach BIP.